9 вересня 2018 року виповнилося 118 років від дня народження геніального фізика, нашого земляка Олександра Смакули. З цієї нагоди 10 вересня у тернопільському Центрі науки зібралися науковці, студенти та школярі, щоб вшанувати вченого, що став гордістю не лише України, а й усієї світової науки. На заході виступили науковці ТНТУ — Юрій Скоренький, Олександр Крамар, Володимир Андрійчук, а також виконавчий директор Фонду імені професора Олександра Смакули Василь Липовецький, який познайомив учнівство з віхами життєвого шляху вченого.
В своїй лекції Юрій Скоренький розповів лише про два з багатьох напрямків наукової діяльності Олександра Смакули: відкриття ефекту просвітлення оптики, без якого сьогодні не обходиться жодна якісна оптична система, та його фундаментальних робіт в галузі кристалофізики, в яких було ґрунтовно досліджено різноманітні фізичні фактори, що визначають ріст та властивості кристалів. Фактично, ні сучасний рівень технічної оптики, ні успіхи технології напівпровідників не були би можливими без тих досліджень, які Олександр Смакула та інші вчені провадили з 20-х до 60-х років минулого століття. При цьому нашого земляка вирізняли ґрунтовність досліджень, різносторонність підходів, вміння передбачати практичні застосування отриманих наукових результатів, поєднувати найскладніші і найточніші експериментальні техніки з новими на той час квантовими моделями взаємодії випромінювання з речовиною.
Родзинкою вечора, яка найбільше припала до смаку присутній учнівській молоді, стала відкрита оптична лабораторія, проведена доцентом Олександром Крамаром. Науковець не лише пояснив, але і наочно продемонстрував у багатьох цікавих експериментах принципи хвильової оптики, на яких ґрунтувалися відкриття Олександра Смакули. Після лекцій учасники мали можливість самостійно поекспериментувати з інтерференційними явищами на гігантських мильних бульбашках, хвилеводами, голограмами Денисюка, проективними голограмами та анаморфним зображеннями, створеними студентами ТНТУ.
Кожен з учасників отримав у цей вечір не лише нові враження від живої зустрічі з наукою та пам’яттю про нашого видатного земляка, а також стимул до творчого застосування своїх здібностей, подолання життєвих труднощів, відстоювання активної життєвої позиції, завдяки яким із звичайного українського села на Збаражчині Олександр Смакула піднявся до вершин світової науки.
Запрошуємо переглянути відеозапис відкритої лабораторії з оптики, проведеної доцентом кафедри фізики ТНТУ Олександром Крамаром під час святкування дня народження Олександра Смакули 10.09.2018 р. у Центрі науки м. Тернополя (перша частина, друга частина). Сподіваємося, що юні учасники не лише згадуватимуть розповіді дослідників про наукові досягнення нашого видатного земляка, але і самі спробують експериментувати з хвильовими явищами, щоб поділитися з нами своїми успіхами, труднощами та ідеями на Фестивалі фізичного експерименту, Всеукраїнському фестивалі науки та Наукових пікніках.